هفتاد باور غلط و خرافی در باره دخانیات

باور های نادرست درباره دخانیات

سیگار کشیدن و ادامه مصرف آن اغلب ناشی از باورهای غلطی است که در جامعه رواج پیدا کرده است .این دلایل مانند احساس بزرگی و قدرت ،لاغری ، رفع عصبانیت،رفع خستگی و جذابیت....همگی بی پایه و اساس بوده و هیچ کدام توجیهی برای خود کشی تدریجی توسط سیگار نمی باشد.

 

1- باور غلط:سیگاریها با استعمال دخانیات فقط  پول خود را دود می کنند و به کسی ضرر اقتصادی نمی زنند.

توضیح :هزینه های ناشی از درمان فرد سیگاری که بالغ بر دو برابر هزینه های دخانیات مصرفی است .برعهده بهداشت جامعه است.همچنین به این مسئله لطمات و زیانهای اقتصادی ناشی از آلودگی های زیست محیطی و نیز از بین رفتن نیروی کار و عدم حمایت از خانواده به واسطه بیماری یا فوت فرد سیگاری باید اضافه می گردد.

 

2-باور غلط:مصرف قلیان مانند سیگار زیان نداشته و آنرا اگر به صورت تفریحی و در جمع و به صورت گاهگاهی کشیده شود ،بدون ضرر است.

توضیح:تحقیقات دانشمندان نشان داده که قلیان حتی بیش از سیگار مضر و خطرناک بوده و جا افتادن مصرف قلیان در جامعه به عنوان یک تفریح و سرگرمی کم خطر یک اشتباه بزرگ بهداشتی -اجتماعی و فرهنگی است.

 

3-باور غلط:اگر دکه های روزنامه فروشی و دیگر مکانهای غیر مجاز توزیع سیگار از این کار باز داشته شوند دچار مشکل اقتصادی می شوند.

توضیح:با اطلاع رسانی مستمر و مناسب به مردم و اصناف به آنها باید یادآوری گردد که هر کس روشی برای درآمد زایی دارد و با این توجیه و برای سود آوری بیشتر نباید سلامت مردم به خصوص نوجوانان و جوانان را به خطر انداخت.

 

4-باور غلط: مصرف دخانیات باعث بهبود جوشهای صورت می گردد و دود سیگار باعث ضد عفونی پوست می گردد.

توضیح:استعمال دخانیات علاوه بر تیرگی و چروک پوست باعث افزایش  جوش  در صورت گشته که به آن آکنه سیگاری می گویند و در حدود 41%سیگاریها این عارضه وجود دارد.نیکوتین توانایی تراکم سلولهای سطحی پوست و همچنین ترکیبات آنتی اکسیدانها را تغییر می دهد و بدین ترتیب در صورت بزرگسالان سیگاری جوشهای غیر التهابی شبیه جای جراحت ایجاد می نماید .

 

5-باور غلط:استعمال دخانیات توسط پزشکان و دست اندرکاران بهداشتی جامعه خود دلیلی برای بی ضرری آن است.

توضیح:یکی از علل سیگاری شدن پزشکان ،این است که آنان نیز مانند دیگر اجزاء جامعه ، سن شروع ابتلا به مصرفشان در دوران نوجوانی و جوانی بوده که اطلاعات کافی از این مسئله نداشته اند و بعد از آن نیز اعتیاد به دخانیات و عدم تبدیل آگاهی به باور در آنان باعث ادامه مصرف شده . بد نیست بدانید که بر طبق آمار موجود نود درصد پزشکان هیچ روش علمی را در دوران دانشگاه برای ترک دخانیات نیاموخته اند و جز در لابلای دروس کلاسیک مطلبی را در غالب یک واحد درسی در اینباره نداشته اند.

 

6-باور غلط:اطرافیان فرد سیگاری با هر نیرو و قدرتی که شده باید او را به زور و اجبار هم که شده وادار به ترک کنند.

توضیح:ترک سیگار را نمی توان به کسی تحمیل کرد .ترک زمانی عملی می گردد که فرد واقعا آن را بخواهد و خود مسئولیت آن را به عهده بگیرد.وقتی ترک به صورت اجباری و تحمیلی باشد،علاوه بر مقاومت شدید باعث مقابله منفی  شده و در اولین فرصت و بهانه فرد مجددا به دخانیات روی می آورد.آمار و تحقیقات نیز نشان داده کنار گذاشتن سیگار و سایر موارد اعتیادآور به صورت تحمیلی و اجباری معمولا نتیجه بخش نبوده است.

 

7-باور غلط:افراد سیگاری هیچگاه پیر نمی شوند.

توضیح:حداقل می توان گفت این باور خرافی صحیح است .چرا که عوارض و بیماریهای ناشی از دخانیات باعث مرگ زودرس افراد سیگاری  شده به طوریکه هیچگاه سالم به سنین پیری نمی رسند.به طوریکه هر نخ سیگار حدود هفت دقیقه از طول عمر مصرف کننده خود را کم می کند.

 

8-باور غلط:کشت تنباکو برای کشاورزان پر سود و کم دردسر است.

توضیح:علاوه بر اینکه کشت و عمل آوری توتون بسیار پر عارضه و دردسر آفرین  برای کشاورزان می باشد.اغلب آنها نیز با وامهای دریافتی از شرکتهای دخانی جهت بذر و کود و ماشین آلات همواره بدهکارند و اگر این عملیات کشاورزی جهت مواد غذایی بکار می رفت ،علاوه بر سودآوری بیشتر و بدون عوارض جسمی برای کشاورزان ،سالانه برای ده تا بیست میلیون نفر غذا تولید می شود .در عین حال که کشت توتون و خشک کردن آن باعث فقیر کردن زمینهای ارزشمندو خسارت به محیط زیست می شود.

 

9-باور غلط:دود سیگار و قلیان برای گوش درد بچه و سرماخوردگی مناسب است.

توضیح: علاوه بر اینکه به طور علمی ثابت شده ، در خانواده های سیگاری، فرزندشان به کرات در طول سال دچار گوش درد می گردند و با ابتلا به بیماریهای فصلی  به کرات دچار عوارض آن می گردند،همچنین بیماریهای تنفسی از جمله برونشیت و آسم و عفونتهای گوشو حلق وبینی نیز در آنها شایعتر می باشد.

 

10-باور غلط:سیگار های الکترونیک نوظهور یکی از اختراعات مفید و تحولی در ترک سیگار است.

توضیح:فرد سیگاری در هنگام ترک هر گونه عادتی را که شبیه کشیدن سیگار باشد را باید از خود دور کند.همچنین نیکوتین و بسیاری از مواد مضر و شیمیایی موجود در مایع سیگار الکترونیک چه بسا عوارضی وخیمتر در فرد ایجاد کرده و بعد مدتی شخص از این روش خسته شده و مجددا به روش سنتی خود رو می آورد.

 

11-باور غلط:برای ترک سیگار هیچوقت دیر نیست و هر وقت سیگار را ترک کنی به سلامت کامل بر می گردی

توضیح:علی رغم اینکه بسیاری از علائم قلبی و تنفسی ناشی از مصرف کوتاه مدت سیگار ،با ترک قابل برگشت است.ولی سیگار و دیگر انواع دخانیات،قادرند بسیاری از عوارض و علائم جبران ناپذیر و سرطانهایی را پایه ریزی کند که رهایی از آن جز با مرگ فرد مصرف کننده دخانیات امکان پذیر نمی باشد.پس از ابتدا مصرف را شروع نکرده به فکر ترک در آینده نباشیم و این را در نظر داشته باشید که بعد از اعتیاد به دخانیات افراد اندکی قادر به رهایی از آن به طور کامل هستند.

 

12-باور غلط:با کاهش مصرف سیگار می توان عوارض سیگار را کم کرده و از بین برد.

توضیح:تحقیقات متعدد و مستند نشان داده که کاهش تعداد دفعات استعمال دخانیات تاثیر زیادی در کاهش موارد ابتلا به بیماریهای قلبی ،سرطان ریه و دیگر سرطانهای مرتبط ندارد.

 

13-باور غلط:مصرف غذا باعث هضم غذا شده و روده ها بهتر کار می کند وبه همین دلیل یکعدد سیگار بعد غذا می کشیم.

توضیح:مصرف سیگار علاوه بر اختلال در ترشح غدد معده و روده ها و افزایش شانس زخم معده و عود آن (به علت کاهش مقاومت معده در برابر میکروبها و نیز در اثر کاهش جریان خون معده و روده ها) و ضعف عملکرد معده در خنثی سازی اسیدهای معده می باشد.عوارض دیگری مانند سرطان معده و روده در سیگاریها شایتر بوده و نیز در اثر تغییر ناگهانی دمای معده در مصرف کنندگان دخانیات سکسکه شایعتر است.

/ 2 نظر / 493 بازدید
کوروش

دکتر سایت خیلی جالبی دارید موفق باشید

علی

سلام ممنون با ذکر منبع استفاده کردم.