دود دست سوم سیگار

      دود دست سوم سیگار

 

اکثر افراد از مشکلات بهداشتی ناشی دود سیگار  غیر مستقیم یا به اصطلاح دود دست دوم به خوبی با خبرند.اما هم اکنون پژوهشگران به تازگی نگرانی خود را در باره پدیده ای اعلام کرده اند که اصطلاحا به آن دود دست سوم سیگار  می گویند.

  بسیاری از مردم از این قضیه بی اطلاعند که حتی استعمال دخانیات دور از دسترس اطرافیان به خصوص  بچه ها و زنان باردار نیز می تواند برای آنان بسیار خطرناک باشد.

 

دود دست سوم چیست و چرا به این نام بیان میگردد؟

به تازگی مشخص گردیده که سموم ناشی از سوخت انواع دخانیات که به صورت دود در هوا رویت نمیشود نیز بیش از آنچه انتظار میرفت خطرناک و آسیب رسان است.این پدیده که به صورت بوی سیگار خود را در محیط نشان می دهد، از طریق لباس، پوست و موو وسایل اطراف فرد سیگاری به دیگران منتقل میگردد .و ثابت شده که این اثرات حتی تا ماهها قابل پایداری و تاثیر گذاری است.

این بو هشداری است برای مغز تا هرچه سریعتر به فرد اطلاع داده و او از محل دور گردد

 

بر طبق تحقیقات  نشان داده شده که حدود نود درصد نیکوتین تنباکوی دود شده به دیوار، سطوح،وسایل نرم درون خانه مانند فرش و بالش و مبلمان و نیز لباس و مو و پوست افراد می چسبد.

بررسی سطح کوتینین (یک متابولیت فعال نیکوتین)ادرار و موی اطفالی که والدین سیگاری دارند ولی در بیرون یا دور از کودکان خود سیگار میکشند ،حدود هفت برابر کودکان با والدین غیر سیگاری را نشان می دهد. در عین حال این ماده در کودکانی که والدینشان در کنارشان اقدام به مصرف دخانیات میکنند  هشت برابر کودکانی است  که والدین معتاد به سیگارشان  در منزل سیگار   نمیکشند .

 

محلهای شایع دود دست سوم

به طور کلی این ذرات سمی در گرد و خاک خانگی ،فرش و موکت،سقف و دیوار و وسایل تزئینی خانه و پرده و مبلمان و نیمکت گرفته تا پنجره و صندلی ماشین و پوست و موی ولباس   افراد یافت شده است

 سموم موجود در دود دست سوم

به طور کلی و بالقوه تمامی سموم ناشی از استعمال سیگار می تواند در محیط باقی بماند .ولی آنچه مشخص و اندازه گیری شده شامل موارد زیر می باشد.

 کروم، کادمیوم،سیانید هیدروژن، بوتان، تولوئن ، آرسنیک، مونو اکسید کربن، سرب و پولونیوم دویست و ده  و یازده ترکیب سرطانزای دیگر  .  بعضی از این سموم بسیار کشنده و حتی برای قتل و کشتار به کار رفته است .برای مثال گاز سیانید هیدرژون در کشتارهای دسته جمعی و پولونیوم به عنوان یک ماده رادیو اکتیو بسیار قوی و خطرناک می باشد که بعضی سازمانهای جاسوسی آنرا برای از بین بردن قربانیان خود به کار برده اند.

 حتی سطوح کم ذرات  دخانیات می تواند با مسمومیت در سیستم عصبی کودکان در آنها مشکلات شناختی ایجاد نماید .

 

چرا کودکان بیشترین تاثیر منفی را از این پدیده متحمل میشوند؟

کودکان زمان بیشتری را در منزل سپری میکنند.همچنین افراد سیگاری تماس فیزیکی بیشتری با کودکان دارند از جمله در آغوش کشیدن و بوسیدن کودکان توسط بزرگسالان سیگاری که حامل ذرات مضر دود دست سوم در مو ،پوست و لباس خود هستند.کودکان با خصوصیت منحصر به فرد خود از جمله سینه خیز و چهار دست پا رفتن بیشتر خود را در معرض سموم پخش شده در سطوح قرار می دهند و اگر تنفس سریعتر کودکان به همراه در دهان بردن وسایل اطراف و دست وآلوده خود را به این قضیه اضافه کنیم  به پاسخ سوال خود مطمئنا  می رسید.

 

افراد حساس تر به دود دست سوم سیگار

 همه افراد از تاثیر این سموم بی بهره  نیستند! ولی افراد خاص مانند خانمهای باردار و اشخاص با بیماریهای قلبی و ریوی نیز مانند کودکان و نوزادان می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند و دچار عارضه گردند.

 پاسخ شما به افراد سیگاری  که بیان میکنند ما در کنار کودکان و افراد حساس سیگار نمیکشیم تا به آنان آسیب برسانیم.

بدون شک حتی اگر شما در اطراف کودکتان سیگار یا دیگر انواع دخانیات را مصرف نکنید، سموم ناشی از دود سیگار شما می تواند در مو، لباس وپوست و دیگر قسمتهای منزل باقی بماند و دوام آورد و می تواند به آسانی به کودکان و نوزادان و دیگر افراد حساس   مانند خانمهای باردار و سالمندان وبیماران قلبی و ریوی آسیب جدی وارد کند .این موضوع را جدی بگیرید و به آن اهمیت دهید.و یادتان باشد حتی مصرف سیگار در کنار هواکش و پنجره آنجا را به مکان های پخش دائمی  سموم تبدیل میکند و باعث میگردد حتی در زمانی که شما در منزل نیستید نیز اطرافیان از عواقب سیگار کشیدن شما در امان نمباشند.

 

 

 

/ 2 نظر / 68 بازدید
کوروش

سلام آقای دکتر با تشکر از مطالب بسیار مفیدتان موفق باشید

نوشین نظری

fبا عرض سلام و تشکر از مطلب بسیار جالب شما با کسب اجازه از استاد محترم مطلب دود دست سوم سیگار را در وبلاگ خودم منتشر نمودم