زندگی بدون دخانیات

این وبلاگ را به همه کسانی که برای رسیدن به زندگی بدون دخانیات تلاش می کنند تقدیم می کنم

تنها راه کنترل دخانیات اجرای چارچوب معاهده جهانی کنترل دخانیات و طرح ژنریک پاکت
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۳۱   کلمات کلیدی: پاکتهای سیگار ،کنترل دخانیات ،fctc ،طرح ژنریک

تنها راه کنترل دخانیات در جهان اجرای چارچوب معاهده جهانی کنترل دخانیات(FCTC) و طرح  ژنریک پاکتهای سیگار


 


همچنان که بارها گفته شد .یکی از راه های خنثی سازی ترفند شرکت های دخانی  اجرای یکسان سازی بسته های سیگار می باشد.

شرکت های دخانی با ایجاد تنوع در رنگ و طرح و تولید انواع  سیگارت سعی دارند تا خلاء فروش خود را را که از ممنوعیت قانونی تبلیغ ایجاد شده به نحوی جبران کنند.  تبلیغ برند به واسطه وسایل بهداشتی و خوراکی ،به کار بری بسته های زیبا و شیک (مثلا مشابه یک بسته ادوکلن خاص مورد علاقه زنان) تولید بسته های کوچک (متناسب با کیف خانمها) و تولید انوع سیگاربا رنگ و اسانس مختلف و ..... تنها در پی بازار از دست رفته  می باشد.

که به سادگی با طرح یکسان سازی بسته ها قابل کنترل است .به خصوص که کشور ما از معدود کشور هایی است که دارای سابقه اجرای طرحی مشابه در نظام دارویی را داشته و می توان از تجربه و زمینه های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی  گذشته آن استفاده کرد.

این طرح اخیرا در کشور استرالیا مطرح شده و کارشناسان منتظر چگونگی اجرا می باشند.

یکی از نکاتی که به نظر می رسد در این طرح موثر باشد تلفیق آن با طرح الصاق برچسبهای هشدار و نیز یکسان سازی رنگ پاکتها می باشد  که البته انتخاب رنگی که خود مورد توجه قرار نگرفته و جذاب نباشد .تجربه ای نوین است.

در کشور استرالیا که همواره یکی از پیشگامان عرصه مبارزه با دخانیات مطرح بوده، خود را برای اجرای این طرح آماده می نماید.بد نیست بدانید که تولید کنندگان سیگار از هم اکنون سلامت محوران این کشور را به پیگیری قانونی  و نقض مقررات تجارت بین المللی متهم کرده اند.

دوستان و صاحب نظرانی که درر باره این طرح موضوع ،ایده یا نظری دارند .برایمان بفرستند  تا مورد استفاده همه قرار گیرد.